Уряд вперше презентував звіт про виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

25
06.2021

Україна наближається до важливого етапу у відносинах з Європейським Союзом, а саме – перегляду Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Даний документ регулював здійснення двосторонніх торговельних та інших питань впродовж останніх 6 років.

Саме тому, 24 червня у Києві провели конференцію під егідою Представництва ЄС в Україні та проєкту ЄС Association4U на тему: «Підсумки 6 років імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС», де виступили представники українського та європейського уряду, міждержавних організацій, а також бізнес-асоціацій.

Конференцію відкрила Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. «‎За останні 2 роки динаміка виконання Угоди про асоціацію щодо наближення законодавства надзвичайно зросла. Наші відносини з ЄС не статичні, а динамічні, і є залежність від прогресу за попередні роки – чим успішніше і потужніше ми працюємо сьогодні, тим більше можливостей у нас з’являється завтра», – сказала Стефанішина.

На заході позицію українського експортного бізнесу презентував Дмитро Лось, Голова правління Української асоціації бізнесу і торгівлі (UBTA). Він виступив у панельній дискусії: «Виконання угоди. Погляд неурядових стейкхолдерів», де акцентував увагу на важливості партнерства України та ЄС та наголосив, що питання Європейського зеленого курсу є одним із пріоритетних у питанні побудови стабільних та надійних взаємовідносин.

Дмитро Лось зазначив, що за останні 5 років українському бізнесу довелося пройти складний шлях з диверсифікації виробництва та переорієнтації економіки на нові реалії. Нині Європейський Союз став надійним торговельним партнером України, який дав можливість стабілізувати українську економіку і вивести її на сталу траєкторію економічного розвитку впродовж останніх років. Імплементація Угоди про асоціацію повністю відповідає інтересам українського бізнесу, і тому UBTA як голос українських експортерів підтримує діяльність Уряду, зокрема Віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгу Стефанішину на цьому шляху.

Велика увага була приділена питанням подальшого розвитку економічних відносин України та ЄС, які можуть і повинні бути вирішені в межах двосторонніх переговорів щодо оновлення Угоди про асоціацію. Передусім, мова йде про лібералізацію тарифно-квотного режиму в рамках поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) між Україною та ЄС. За оцінками UBTA, лібералізація тарифних квот з Україною сприятиме пожвавленню двосторонньої торгівлі на додаткові $600 млн щороку. Для Європейського Союзу – це відносно незначне зростання, яке не може становити загрози для європейських виробників, але водночас матиме виключно позитивний ефект для української економіки.

Ще один важливий вектор – це ініціатива Європейського зеленого курсу та майбутній вуглецевий тариф ЄС (ВКМІ). За словами Дмитра Лося, Кліматична політика ЄС матиме прямий і суттєвий вплив на українську економіку. Вітчизняний бізнес з усією серйозністю сприймає майбутні зобов'язання по декарбонізації, які випливатимуть з Другого Національно визначеного внеску (НВВ2) в межах Паризької угоди. Але найважливішим є бажання бізнесу бачити чіткі джерела фінансування необхідних капіталовкладень.

Тому UBTA спільно з Центром економічного відновлення при Кабінеті Міністрів України долучилися до доопрацювання основних параметрів підготовленого Міндовкілля Другого Національно визначеного внеску України (НВВ-2) в межах Паризької угоди, з точки зору забезпечення сталого розвитку української економіки. Наша команда завершує аналітичне доопрацювання проекту НВВ-2 і його мають передати на розгляд Уряду. Збалансований НВВ-2 України стане важливим козирем у переговорах України та ЄС», – зауважив Д. Лось.

Ще одним гострим питанням для українських експортерів постає недостача обсягів ліцензій для міжнародних автоперевезень з України до ЄС, що окрім нанесення прямої шкоди діяльності перевізників, також спричиняє потужний удар по можливостям експортерів фізично доставити товари до кінцевих споживачів в Європі. «Саме тому Українська асоціація бізнесу і торгівлі ставить перед Урядом України питання про необхідність вирішення цієї проблеми і готова запропонувати чіткий алгоритм її вирішення», – підсумував Дмитро Лось.

Зв'яжіться
з нами
ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗАПИТ