Презентація-обговорення: “СВАМ як загроза вітчизняному експорту до ЄС”

11
10.2021

06.10.2021 за ініціативи UBTA відбулася презентація-обговорення «CBAM як виклик вітчизняному експорту до ЄС». Подія була присвячена новітньому торговельному бар’єру - вуглецевому корекційному механізму імпорту (ВКМІ) (Carbon Border Adjustment Mechanism - CBAM). Цей податок є одним з інструментів ЄС на шляху реалізації стратегічної цілі блоку щодо кліматичної нейтральності. Очікується, він буде стягуватись при імпорті до ЄС низки товарів залежно від обсягів парникових викидів, здійснених при їх виробництві.

До роботи заходу долучилися представники вітчизняних експортерів, інтереси яких будуть порушені у разі запровадження СВАМ (ДТЕК, ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», Група «Метінвест», Група «Інтерпайп», ПрАТ «Івано-Франківськцемент», ТОВ «Тін Імпекс», ПрАТ «ВО» СТАЛЬКАНАТ-СІЛУР», АТ «Об'єднана Гірничо-Хімічна Компанія») та Європейська Бізнес Асоціація (ЕВА).

На заході експерти UBTA представили аналіз майбутньої архітектури вуглецевого корекційного механізму імпорту, ризиків і можливостей, що виникають у цьому зв'язку для українських експортерів.

Під час дискусії, представники бізнесу звернули увагу, що впровадження анонсованого податкового інструменту відчутно вплине на конкурентоздатність вітчизняних товарів на європейському ринку. Ярина Скороход, представляючи компанію ДТЕК, зазначила, що відповідно до дизайну CBAM, вітчизняним експортерам електроенергії до ЄС не доводиться очікувати на звільнення від податкових виплат через незавершеність реформи енергоринку в Україні, відсутність дорожньої карти для реалізації кліматичних амбіцій держави та затримки у реформі екологічного податку.

Олег Крикавський, директор із зв'язків з державними органами ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» зауважив, що промислові підприємства України дезорієнтовані щодо стратегічних планів уряду у контексті декарбонізації. Він наголосив на важливості розгортання діалогу з цієї тематики у найкоротші терміни. Адже, за його словами, реалізація технологічних інвестиційних проектів, що ведуть до скорочення викидів парникових газів, вимагає планування та дасть свій результат тільки через роки.

Наталія Сидорук, представляючи компанію «Інтерпайп», відзначила: «Ми повинні пильно відслідковувати ситуацію. Україна, на жаль, не має впливу на форму і регламент СВАМ, так як не є членом ЄС, але саме до нас будуть застосовуватись обмеження. Чому ми повинні платити гроші в бюджет ЄС, а не проводити модернізацію наших власних підприємств?»

Представники металургійного сектору звернули увагу на протекціоністську природу СВАМ та їх накладання на антидемпінгові інструменти.

Учасники заходу дійшли висновку, що вітчизняному бізнесу слід виробляти власне бачення та конструктивні пропозиції щодо дизайну СВАМ задля подальшого їх просування у процесі розгляду та затвердження Регламенту СВАМ на різних рівнях. Важливо швидше просуватися у питанні реформи екологічного податку для уникнення фінансових втрат та акумулювання фінансового ресурсу на цілі декарбонізації в Україні.

Вважаємо, що ця презентація стала першою в серії наступних тематичних інформаційно-аналітичних заходів UBTA. У ході подальших зустрічей планується орієнтувати український бізнес щодо прогресу розгляду і схвалення законопроекту ЄС щодо СВАМ та виробляти практичні рішення щодо запобігання відповідним фінансовим втратам.

 

Ви можете ознайомитись з основними принципами функціонування вуглецевого корекційного механізму імпорту (ВКМІ) за цим посиланням

Зв'яжіться
з нами
ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗАПИТ