Південна Африка: мис Доброї Надії чекає на українських експортерів

25
03.2021

Південно-Африканська Республіка (ПАР) – або «африканська Швейцарія», як її ще називають іноземці, одна з найрозвиненіших країн Африки. За своєю красою, як і за економічним потенціалом, ця країна не поступається європейським. Звісно, хтось спитає, що єднає Україну і ПАР, окрім одного часового поясу, на якому їх розділяє понад 11 тисяч кілометрів?

Відповідь очевидна: нерозкритий двосторонній торговельний потенціал. Історія взаємовідносин між країнами є доволі фрагментарною та, на жаль, не послідовною. Єдиний і останній візит Президента України в цю країну відбувся у 2000 році, в той час як Президент ПАР жодного разу не відвідував українську столицю.

Так чому ця країна потенційно може бути цікава для України?

Почнемо з того, що ПАР, з населенням у майже 60 мільйонів людей – це друга найбільша економіка Африканського континенту після Нігерії і перша – за рівнем національного доходу на душу населення, член Великої Двадцятки (G-20). За рахунок привабливості та найбільшого розвитку країни в усій Африці, до неї з’їжджаються як робітники із сусідніх африканських держав, так і чимала кількість туристів з усього світу – в доковідному 2019 році ПАР відвідало більше 16 мільйонів туристів. Через недостатньо сприятливі умови для ведення сільського господарства, Південно-Африканська республіка імпортує чимало сільськогосподарської та харчової продукції за винятком деяких свіжих овочів та екзотичних фруктів, яких в цій країни вирощують чимало. Окрім агарного сектору, ПАР може стати потенційним ринком збуту і для українських фармацевтичних компаній.

По-друге, Південно-Африканську Республіку недарма називають «африканським хабом». Більшість центральних офісів та закупівельних департаментів провідних африканських торговельних мереж, таких як Shoprite, Pick-n-Pay та інших, знаходяться саме там. А отже і шлях до полиць супермаркетів, наприклад, в Анголі, також лежить через ПАР. Великою перевагою ПАР є сусідство з іншими великими країнами Африки і наявність таких регіональних економічних об’єднань, як Південноафриканський митний союз. Продукція, яка напряму ввозиться до цієї держави, далі може бути безперешкодно реекспортована до країн-сусідок: Намібії, Ботсвани, Зімбабве чи Мозамбіку.

По-третє, Південно-Африканська республіка – морська держава, впливовий член регіональної Асоціації портових операторів Південної та Східної Африки (PMAESA). Тому інвестиції в розвиток портів та пов’язаної інфраструктури є одним з перспективних напрямів співробітництва. У 2016 році українське ДП «Паллада» виготовило плавучий композитний док, який призначений для докування і будівництва суден. Слід зазначити, що представники порту дали схвальний відгук щодо якості доку та сподіваються на подальшу співпрацю з українським підприємством над майбутніми проектами.

Окрім зазначених вище, потенційними до нарощення обсягів експорту з України можна віднести наступні товарні групи: машини, обладнання та спеціальна гірнича техніка; електротехнічне обладнання; хімічна продукція; чорні метали та інші. В той же час Україна могла б збільшити об’єми імпорту з ПАР екзотичних свіжих чи сушених фруктів, горіхів, деяких видів морської риби, одного з найкращих сортів яловичого м’яса для стейків, неперевершеного південно-африканського червоного вина, матеріалів для легкої промисловості та інших товарів.

Проте на сьогоднішній день результати торгівлі між країнами є доволі скромними: у 2020 році загальний товарооборот склав трохи більше $116 млн, який останні декілька років має тенденцію до зниження (імпорт з ПАР до України – $86,2 млн, експорт з України до ПАР – $30,1 млн відповідно до офіційних даних країн). Для порівняння, загальний товарооборот України та В’єтнаму, між якими майже 10 тисяч кілометрів, у 2020 році склав майже $645 млн.

Український бізнес, зокрема експортери, дуже потребують своїх торговельних першовідкривачів, здатних досягти легендарного мису Доброї Надії – як в прямому, так і в переносному сенсі.

Великі надії покладаються на ініціативи Торговельного Представника України Тараса Качки. Перша українська торговельна місія до ПАР мала відбутись ще в квітні 2020 року, проте у зв’язку з поширенням коронавірусної пандемії та закриттям кордонів її було перенесено на квітень 2021 року. Вже з 14 по 17 квітня українська делегація на чолі з Торговельним Представником та за підтримки Української асоціації бізнесу і торгівлі проведе серію зустрічей з представниками Південно-Африканської Республіки та місцевого бізнес-середовища. Головна мета – пожвавити економічні зв’язки та нарешті почати реалізацію справжнього торговельного потенціалу між країнами».

Незважаючи на екзотичність та достатньо низький рівень довіри українців до Південно-Африканської Республіки та до Африки в цілому, маємо надію, що українська торговельна місія до Мису Доброї надії буде успішною та покладе початок довгій та плідній економічній співпраці між нашими країнами.

Зв'яжіться
з нами
ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗАПИТ