Назар Бобицький: що означає для України новий єврокомісар з торгівлі

09
09.2020

8 вересня 2020 р. Президент Європейської Комісії  Урсула фон дер Ляйєн повідомила про своє рішення передати портфель Комісара ЄС з питань торгівлі чинному Виконавчому Віце-президенту Комісії, латвійцю Валдісу Домбровскісу. Як відомо, посада Комісара з питань торгівлі виявилася вакантною після відставки представника Ірландії, європейського політика-важковаговика Філа Хогана, який залишив свій пост після скандалу навколо порушення ним національних карантинних правил під час політичної вечірки в рідній Ірландії.

Попри те, що Ірландія без зволікань висунула двох достойних кандидатів на торговельний пост – членкиню Європарламенту з багаторічним стажем Марід МакГіннесс та чинного віце-президента Європейського інвестбанку Ендрю МакДауелла, вибір Урсули фон дер Ляйєн зупинився на іншій зірці європейського політичного істеблішменту – Домбровскісу. Для Дубліна це рішення певною мірою може сприйматися з тривогою, оскільки забезпечення прийнятних умов торговельної угоди між Брюсселем і Лондоном після Брекзиту є питанням життя і смерті для ірландського бізнесу. Можливо з тим, щоб частково заспокоїти занепокоєння Дубліна, МакГіннесс передали повноваження Домбровскіса в частині фінансових послуг. Взаємний доступ до ринку фінпослуг є теж важливою картою в гамбіті Брюсселя і Лондона, і дає великі важелі обом сторонам у цих непростих переговорах. 

Для Європейської Комісії і Урсули фон дер Ляйєн особисто призначення Домбровскіса політично є дуже вигідним ходом з низки причин:

  • Колишній прем'єр-міністр Латвії та член латвійської правоцентристської партії «Нова ера», яка входить в Європейську народну партію В.Домбровскіс входить у європейську політичну «вищу лігу» колишніх керівників урядів;
  • Репутація Домбровскіса суттєво зміцнилася за час його успішної роботи на попередній посаді Віце-президента ЄК з питань євро і соціальної допомоги, у ході якої він відповідав за політично чутливі питання нагляду над бюджетно-фінансовими реформами у Греції після боргової кризи 2010-2011 років, формування нової архітектури європейської фінансової стабільності за підсумками світового економічного катаклізму 2008-2009 рр. 
  • Досвідчений державний діяч і політик, В.Домбровскіс чудово орієнтується в складній машинерії інституцій ЄС, а також в хитросплетіннях відносин між 27 державами-членами ЄС. При цьому він користується повагою і подекуди захопленням своїх колег завдяки зваженості, такту і дипломатичності.

На фоні цих безсумнівних чеснот латвійського представника, його призначення на один з ключових постів керівництва Єврокомісії представляє особливу цінність для України з наступних причин:

  • В якості Віце-президента ЄК з питань євро, В.Домбровскіс курував і безпосередньо опікувався наданням макрофінансової допомоги (МФД) Україні. Як відомо, наша держава – найбільший отримувач МФД ЄС серед третіх країн. Краще ніж будь-хто Домбровскіс орієнтується в реальному макроекономічному стані нашої країни, об’єктивних потребах економічних реформ, як і в об’єктивних та суб’єктивних (політичних) перешкодах для їх реалізації. 
  • Як представник балтійської країни, В.Домбровскіс розуміє і підтримує стратегічну важливість для ЄС регіону Східного Партнерства і України зокрема. Весь досвід взаємодії Києва і Брюсселя по лінії МФД свідчить на користь цієї тези. Попри тверду позицію Брюсселя щодо необхідності реформ, які передбачалися пакетами МФД, послідовну критику темпів і якості їх виконання, ніколи Комісія під наглядом В.Домбровскіса не відмовлялася від стратегічного підходу до важливості макроекономічної підтримки України як у складний період 2014-2015 років, так і згодом.
  • Торгівля відіграє ключову роль у підтриманні макроекономічного балансу країни. Теза про необхідність підтримки України шляхом оновлення ПВ ЗВТ, здобуття Європою політичних симпатій українського бізнесу до Європи більш справедливим доступом до європейського ринку має найбільше шансів бути почутою саме В.Домбровскісом.

Однак, як і раніше, цей щасливий збіг обставин має шанс матеріалізуватися лише за однієї умови. Якщо українська сторона залишатиметься послідовною у своєму євроінтеграційному курсі. І виконуватиме свою частину домовленостей.

Для танго потрібно двоє танцюристів. 

 

Зв'яжіться
з нами
ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗАПИТ