Конференція «Органічна переробка та торгівля»: UBTA презентувала напрацювання по дитячому харчуванню

03
11.2021

Введення в Україні нового законодавства у сфері дитячого харчування дозволить не лише посилити захист інтересів споживачів, але й допоможе виробникам вийти із власною продукцією на міжнародний ринок.

Таку позицію висловила Яна Казьміна, керівниця аграрного комітету UBTA на міжнародній онлайн-конференції: «Органічна переробка та торгівля: їжа нового покоління», яку організувала Громадська спілка «Органічна Україна».

Конференція «Органічна переробка та торгівля» – це щорічна зустріч міжнародної спільноти, яка проходить в Києві. Цього року, організатори обрали головним вектором своєї традиційної зустрічі – тему органічного харчування для дітей.

За словами Яни Казьміної, UBTA разом з Міністерством економіки та торгівлі вже досягла певного прогресу та напрацювала законодавчі зміни в системі дитячого харчування: «Перед тим, як ми взагалі почали займатися цим питанням, ми вивчали безпосередньо міжнародний досвід застосування дитячого харчування в європейських країнах та США. Це дало нам змогу підійти до питання комплексно».

Наразі в Україні діє наступна законодавча база у сфері дитячого харчування:

 • ЗУ «Про дитяче харчування»;
 • ЗУ «Про охорону дитинства»;
 • ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів»;
 • ЗУ «Про молоко молочні продукти»;
 • Клінічний протокол медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років.

Тим не менш, Яна Казьміна зазначила, що чинні рекомендації щодо вигодовування дітей віком від 3 до 5 років є загальними та неповними, а сучасні офіційні норми споживання харчових речовин для категорії дітей від 0 до 5 років в Україні відрізняються від сучасних світових стандартів, які ні разу не переглядалися після 2000 року.

Акцентовано увагу й на тому, що українські реалії йдуть у розріз з досвідом ЄС та США: в Україні відсутні статистичні дані, які характеризували би сучасні особливості харчування дітей на 2-3 роках життя.

Під час конференції, аудиторія зацікавилась нещодавно прийнятим Законом України «Про приведення законодавства України у сфері дитячого харчування у відповідність до вимог законодавства ЄС» № 4554. Даний документ покликаний внести такі зміни:

 • Вітчизняне регулювання гармонізується з регулюванням ЄС. Українські виробники, які будуть відповідати новим вимогам, зможуть постачати одну і ту саму продукцію, як на внутрішній, так і на зовнішній ринок.
 • Для виробництва дитячого харчування встановлюється вимога використовувати молоко тільки високої якості, яке є менш засміченим бактеріями.
 • Перелік інгредієнтів, які заборонено використовувати у виробництві дитячого харчування, буде приведено у повну відповідність до законодавства ЄС. Зокрема, буде заборонено використання глютену.
 • Порядок маркування дитячого харчування буде приведено у повну відповідність до законодавства ЄС. У маркуванні не можна буде використовувати фотографії та зображення дітей.
 • Міністерство охорони здоров’я України затвердить мінімальну і максимальну дозволену кількість мінеральних речовин і вітамінів у дитячому харчуванні.
 • Комерційна реклама дитячого харчування, а саме – дитячих сумішей – буде заборонена. Встановлюється пріоритет вигодовування дітей грудним молоком, а не на основі штучних дитячих сумішей.
 • Про намір введення в обіг дитячого харчування потрібно буде завчасно повідомляти Держпродспоживслужбу.
 • Буде заборонена така практика просування дитячого харчування на ринку, як реалізація зі знижками, надання подарунків з придбання дитячого харчування тощо;
 • Буде розширено перелік осіб, які мають право надавати консультації з питань дитячого харчування. Наразі, це може робити лікар, але додатково буде дозволено особам, які мають кваліфікацію в галузі харчування або фармації.
 • Буде збережена так звана «соціальна складова» — певним категоріям дітей держава надаватиме безкоштовне дитяче харчування.
 • Актуалізація відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері дитячого харчування (102 тис. грн. для тих порушників у формі ФОП та 150 тис. грн. для порушників, які є юридичними особами).

Керівниця аграрного комітету UBTA вважає, що такі зміни, приведені у відповідність до законодавства ЄС у сфері дитячого харчування, дозволять Україні наблизитися до виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в частині санітарних та фітосанітарних заходів, посилити захист інтересів споживачів та створити умови, які дозволять виробникам вийти із власною продукцією на міжнародний ринок.

Більш детальну інформацію по стану сфери дитячого харчування, міжнародному досвіду та новому законодавству ви можете отримати в презентації Яни Казьміної тут

Зв'яжіться
з нами
ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗАПИТ